Освіта Запорізького краю

Матеріали
 Августинівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів
для участі в обласній виставці "Освіта Запорізького краю "

Анотація
ЗНЗ  Августинівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Запорізького районна  Запорізької області
Адреса       вул. Молодіжна, 63, с. Августинівка, Запорізького районна  Запорізької області
Телефон    223-11-37
Е-mail:       happin@mail.ru
Сайт школи: http://avgschkola.umi.ru
Блог:         http://ximbiolog.blogspot.com                
Вчителі: Вініченко О.В., Антоненко Т.О.
Тема : Дослідницька та інтерактивна робота з предметів циклу природничих наук
Мета діяльності: використання інтерактивних методів та впровадження дослідницької роботи у природничих дисциплін.
Провідна ідея досвіду: Запровадження інформаційних технологій на уроках природничих дисциплін, забезпечення вирішень  завдань всебічного розвитку природних, творчих здібностей учнів
Основні завдання:
- розвиток знань учнів про навколишній світ;
- екологічне виховання школярів;
- виховання потреби і здатності до навчання;
- становлення в учнів цілісного  наукового світогляду, загальнокультурної, технологічної, комунікативної і соціальної компетенцій;
- виховання в учнівської молоді засобами туризму і краєзнавства дбайливого ставлення до природи та культурної спадщини рідного краю та духовних надбань всіх націй української держави, розвитку туристських навичок, фізичних та інших здібностей, пов’язаних із здоровим способом життя та відпочинку.
Актуальність даної проблеми визначається змінами, що відбуваються в умовах реформування середньої освіти. Зміст та завдання  шкільного курсу  вимагають нових підходів до організації навчального процесу, спрямованих на розвиток здібностей школярів, формування навичок самостійного наукового пізнання та самореалізації особистості.
Перспективність:
 Даний досвід має можливість використання в масовій практиці, можливість творчого застосування.
Новизна проблеми  - переосмислення змісту та розробка нових підходів до вивчення природничих дисциплін в умовах застосування активних методів навчання та самостійної навчальної діяльності учнів.
Для розв’язання цієї проблеми працюю над такими завданнями: формування та розвиток  умінь активної пізнавальної діяльності  школярів, виховання самостійності.
Технологія впровадження: проведення бінарних уроків, участь у конкурсах та акціях, проведення тематичних екскурсій, колективна робота над проектами.
Досвід роботи з даної теми 3 років.
Висновки. Сучасні інформаційні технології сприяють засвоєнню знань на основі моделі навчальної комунікації «учитель – комп’ютер - учень», що є ще одним дидактичним засобом організації навчального процесу, підтверджує необхідність вивчення природничих дисциплін за допомогою інтерактивних  методів, порядку навчальних дій на основі наочно-ілюстративної системи знань засобами технології мультимедіа. Цей підхід є надзвичайно ефективним у підготовці та проведенні уроків.



                І. Інтегрований урок
Тема: Природокористування
 інтегрований урок з географії і біології. У курсі географії це тема “Природокористування: раціональне і нераціональне”, яка вивчається після теми “Географічне середовище як сфера взаємодії суспільства і природи”. У курсі біології – “Раціональне природокористування: альтернативні джерела енергії”, яка вивчається  після теми “Екологічна криза сучасності”.

Тип уроку: урок формування нових знань.
 Форма проведення: урок-інсценування.
 Мета:
надати уяву стосовно того, що таке природокористування та які його види; звернути особливу увагу учнів на питання раціонального природокористування на прикладі використання альтернативних джерел енергії у різних країнах світу (в тому числі і в Україні), активізувати пізнавальну діяльність;
розвивати географічне мислення; продовжувати розвиток вміння порівнювати, виділяти головне, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, а також розвивати мислення, пам'ять, увагу, загальнонавчальні вміння і навички;
виховувати почуття любові до Батьківщини; гордості за свій край; формувати особисту позицію за питаннями раціонального природокористування; виховувати екологічну культуру, відповідальність за власні дії та за дії людства в цілому; сприяти естетичному розвитку учнів.
Хід уроку:

1. Організаційний етап. (1 хв.)
Учні займають свої місця, вітаються з вчителем, перевірка вітсутніх.

2. Оголошення теми та постановка мети. (1 хв.)
Вчитель: Тема сьогоднішнього уроку “Природокористування та його види”. Нам необхідно буде вияснити, що таке природокористування? Яким воно може бути? Наскільки важливо для людства навчитися економно, раціонально використовувати природні багатства? І, головне, – побачити, що для досягнення цього вже зроблені у світі реальні кроки! І ці “кроки” робляться не тільки десь там – у далеких чужих країнах, а і у нашій рідній також і, навіть, - у нашій області!
Для цього я запропоную вам перенестися на всесвітній саміт з питань раціонального природокористування... який підготували ваші одногрупники.

3. Актуалізація знань. (10 хв.)
Але, перш ніж почати саміт, хотілося б пригадати, що таке “географічна оболонка” та “географічне середовище”?
Учні відповідають, що Географічна оболонка – це глобальний природний комплекс, який утворився в результаті взаємодії та взаємопроникнення літосфери, гідросфери, атмосфери й біосфери. Вона охоплює нижню частину атмосфери висотою 10-12 км і верхню частину літосфери глибиною до 4-5 км.
Упродовж усієї історії людство активно освоювало географічну оболонку, використовувало та видозмінювало природу, створюючи середовище свого мешкання – географічне середовище.
Географічне середовище – частина географічної оболонки, в якій безпосередньо взаємодіють природа й людина. 
Сучасний рівень розвитку продуктивних сил дозволив людині освоїти більшу частину земної поверхні, поникнути глибоко в надра та найближчий космос. Більше ніж 70 % поверхні Земної кулі видозмінено під впливом господарської діяльності людини. На зміну природним ландшафтам прийшли антропогенні. Це сільськогосподарські поля, сади, окультурені луки, ліси, посаджені людиною, водосховища, кар’єри, промислові відвали, терикони, промислові та ландшафти населених пунктів тощо.
Вчитель: До чого призвело таке активне освоєння людиною земної поверхні?
Учні відповідають, що це загострило глобальні проблеми і призвело до екологічної кризи.
Вчитель: А що таке екологічна криза?
Учні відповідають, що екологічна криза - це напружений стан взаємин між людством і природою, що характеризується невідповідністю розвитку продуктивних сил і виробничих відносин в людському суспільстві ресурсно-екологічним можливостям біосфери . 
Вчитель: Пропоную вам переглянути відеоролік - своєрідний епіграф до інсценування, що ви зараз побачите, але водночас – і нагадування про хижацьке ставлення людини до оточуючого середовища. Він був відзнятий на 4 континентах, що зазнали негативного впливу людської діяльності. І більшість людей, що ви в ньому побачите, не є професійними акторами, а просто звичайні люди.

Відеоролік – кліп на пісню Майкла Джексона “Пісня Землі” з перекладом у субтитрах.

4. Вивчення нового матеріалу (27 хв.)
Вчитель: Одним із шляхів подолання екологічної кризи сучасності – є раціональне природокористування. Як впроваджують його у світі, ми зараз з вами дізнаємося...
Ведучий:
Доброго дня усім! Дозвольте розпочати Всесвітній саміт з питань раціонального природокористування!

Перекладач:
Good day to all! Allow me to begin the World summit on the issues of rational use of nature!

Ведучий:
Сьогодні на саміті з докладами присутні: голова Генеральної Асамблеї ООН Жозеф Вейс, президент Португалії Анибал Кавака Сілва, Премьер-министр Іспании Хосе Сапатеро, президент України , керівник направлення екоенергетики американської компанії, інтернет-гіганту  Google Білл Вейл та доктор Хамадун Турі - Генеральний секретар Міжнародного союзу електрозв'язку.

Перекладач:
Today at the summit with the reports of the present: the president of the General Assembly of the united NATIONS Joseph Weiss, president of Portugal Анибал Кавака Silva, Spanish Prime minister Jose Zapatero, the president of Ukraine , head of the екоенергетики american company, internet giant Google, Bill Vayle and dr hamadoun Toure, secretary General of the International telecommunication union.

Ведучий:
Відкриє нашу зустріч голова Генеральної Асамблеї ООН Жозеф Вейс з докладом на тему “Природокористування”.

Перекладач:
Open our meeting the president of the General Assembly of the united NATIONS Joseph Weiss with the report on a theme "Nature management".

Жозеф Вейс:
Людська діяльність по-різному впливає на навколишній світ.
Систему заходів, спрямованих суспільством на вивчення, освоєння, охорону та перетворення географічного середовища, називають природокористуванням. Воно базується на загальнонаукових, кібернетичних, біологічних, географічних, фізико-хімічних та інших законах і закономірностях. Основні закони та закономірності природокористування необхідно розглядати у поєднанні з численними екологічними концепціями, принципами, підходами.
Природокористування може бути раціональним і нераціональним.
При нераціональному - значно переважає антропогенний вплив на природні комплекси, що призводить до екологічної кризи. Крайнім проявом нераціонального природокористування є хижацьке, за умов якого знищуються окремі види ресурсів або природні комплекси. Так зокрема сталося з деякими тваринами й рослинами. Зовсім зникли морська корова, тур, тарпан, на межі вимирання опинилися морські ссавці, людиноподібні мавпи, великі хижаки з родини котячих, носороги тощо.
Раціональним вважають таке природокористування, коли обсяги залучення природних багатств компенсуються заходами щодо їх відновлення та охорони. Існують оптимальні зв’язки суспільства і природи, контролюється вплив на середовище виробничої діяльності людини, зберігається цілістність природних систем, використовуються ресурсозберігаючі технології.

Ведучий:
Дякуємо Жозефу Вейсу за змістовну доповідь. Тепер, знаючи що таке раціональне природокористування, ми можемо послухати доповіді голів держав, неурядових організацій та представників великого бізнесу про втілення новітніх проєктів та ресурсозберігаючих технологій в життя.
Запросимо президента Португалії Анибала Каваку Сілва з доповіддю про хвильові електростанції, які вперше були споруджені саме у цій країні.

Перекладач:
Thank you, Joseph Veis for a meaningful report. Now, knowing what is rational use of natural resources, we can listen to the reports of the heads of states, non-governmental organizations and representatives of big business on the incarnation of the latest projects and resource-saving technologies in life.
Invite the president of Portugal Аnibal Cavca Silva with a report on the wave power plant, which was first built right in this country.

 Анибал Кавака Сілва:

Вперше в історії людства Португалія спорудила електростанцію, що використовує енергію хвиль (ХЕС - хвильова електростанція). Запущена в експлуатацію електростанція, зовні нагадує гігантську гусеницю, що складається з трьох хвилевих генераторів, потужністю 2,25 мегавата. Через якийсь час буде додано ще 25 перетворювачів і тоді потужність станції зросте до 21 МВт, чого буде достатньо для повного задоволення потреби в електриці 15 тис. будинків. А також станція скоротить викиди вуглекислого газу від звичайних електростанцій на 60 000 тонн на рік.
Подовжені циліндрові металеві блоки цієї електростанції підстрибують на хвилях, тоді як поршні усередині циліндрів залишаються нерухомими, перекачуючи гідравлічну рідину. Електрогенератори, використовуючи енергію перекачуваної гідравлічної рідини, виробляють електрику. Електроенергія по електричному кабелю подається на берег.
До сьогоднішнього дня ми навіть не намагалися для своїх потреб використовувати величезні запаси енергії океанічних хвиль. Якщо через всі океани протягнути ці 140 метрові гусениці, то ми отримаємо гігантську установку потужністю 2 тераватта, що в два рази більше сьогоднішньої річної потреби людської цивілізації в електричній енергії. Розміри у перетворювачів, звичайно, немаленькі – 140 метрів в довжину і 3,5 метра в діаметрі, так що вигляд узбережжя псується. Проте в такого ресурсу як хвилі величезний потенціал. Звичайно, також, кількість енергії, що виробляється, залежить від сили хвиль, яка, як відомо, непостійна час від часу і від сезону до сезону. Але ресурс, що використовується хвилевою електростанцією, абсолютно поновлюваний, а це робить Землю чистіше, а енергію дешевше.

Ведучий:
Цікава електростанція побудована у Іспанії. Запрошуємо її прем’єр міністра - Хосе Сапатеро.

Перекладач:
An interesting power plant built in Spain. We invite its prime minister Jose Zapatero.

Хосе Сапатеро:
Загадкова споруда, що зачаровує підноситься з недавніх пір над полями в районі Санлукар-ла-майор, недалеко від центру Севільі.
Ps10 — перша в Європі комерційна термальна сонячна електростанція досить рідкого типу — «сонячна башта» офіційно почала працювати 30 березня 2010 року. Потужність станції, зведеної в Андалусії, складає 11 мегават.
Принцип її роботи простий: поле з безлічі геліостатів — дзеркал, що відстежують рух Сонця, збирає світло і направляє його на вершину високої башти, де яскравий сонячний зайчик перетворює воду на пару. Пара біжить по трубах і, кінець кінцем, крутить турбіни, сполучені з електричними генераторами.
За такою схемою не раз створювалися установки в багатьох країнах, але електростанція, керована компанією Solúcar Energía, філією промислового гіганта Abengoa, мабуть, найзначніша із всіх.
Її 624 дзеркала, площею по 120 квадратних метрів кожне, направляють світло на красиву бетонну башту, заввишки 115 метрів. Башту цю можна назвати витвором мистецтва – величезний фігурний виріз в ній додає споруді візуальну легкість.
Не менше враження призводить і світло довкола.
Нова іспанська електростанція може генерувати до 24,3 гігават-годин на рік.
З новою станцією Іспанія вирвалася вперед в даній технології утилізації сонячного світла, але сама ідея таких башт далеко не нова.
У Ps10 передбачена акумуляція енергії. Але тільки безпосередньо у вигляді гарячої водяної пари, що зберігається в наборі з великих цистерн. Його запасу вистачає на одну годину роботи турбін без Сонця, так що нічну перерву ця система не перекриває, але все таки дає станції деяку гнучкість на випадок тимчасової хмарності.
Треба відмітити, що Ps10 – не єдина сонячна електростанція в Іспанії. Тут працюють ще декілька крупних сонячних споруджень самих різних типів. Але проект Ps10 являє собою особливий інтерес: у тому ж місці інженери планують звести ще одну установку–близнюк під назвою Ps20. Тільки вона вже генеруватиме потужність у 20 мегават, збираючи світло від більшої кількості дзеркал.
А всього до 2013 року різні за принципом дії сонячні установки, які розвернуть (і вже розвертають) на майданчику в Sanlucar la Mayor, повинні виробляти 300 мегават електричної енергії, що еквівалентно потребам такого міста як Севілья.
Ці установки будуть самими різними: свій вклад внесуть і сонячні башти, і ряд інших систем, заснованих на нагріві теплоносія і парогенераторах, а ще — звичайні набори фотоелектричних батарей.
Вартість зведення таких станцій висока і, відповідно, електрику, що ними виробляється, не можна назвати дешевою. Але по мірі розвитку цих технологій і, зокрема, розширення самого «сонячного майданчика» в Санлукар-ла-майор, собівартість кіловата «з піднебесся» падатиме.
До того ж ці установки запобіжать викиду 600 тисяч тонн вуглекислого газу на рік. Що можна назвати приємним бонусом.

Ведучий: проблемами сонячної енергетики переймаються не тільки уряди держав, а також і великі корпорації. Так, наприклад, інтернет-гігант  Google має наміри вкладати кошти у альтернативну енергетику...
Продовжить тему Білл Вейл - керівник направлення екоенергетики цієї компанії.

Перекладач: the problems of solar energy are engaged not only in the governments of the states, as well as large corporations. So, for example, internet-giant Google intends to invest in alternative sources of energy...
        
To continue on the topic Bill Vail - head of the energy of this company.
 Білл Вейл:
Google схвильований браком об'єктів для інвестування у сфері екотехнологий. Але компанія вже розробляє систему, яка дозволить більш ніж на чверть понизити витрати на будівництво сонячних станцій. Керівництво Google ще в 2007 році заявило про свої плани в найближчі декілька років інвестувати в компанії і проводити власні дослідження в області альтернативної енергетики. Відповідний підрозділ в компанії сфокусовано на розробці технологій для геліостатів — сонячних станцій, які використовують систему дзеркал для акумуляції сонячної енергії і випаровування рідини з метою здобуття пари, яка потім обертає турбіну генератора, виробляючи енергію.
Пошуком нових матеріалів для геліостатів, що дозволяють підвищити ефективність їх роботи і зносостійкість, зараз якраз і займається Google. Компанія розробляє технології, за рахунок яких будівництво сонячних станцій обходитиметься на чверть дешевше. Продемонструвати їх Google планує через декілька місяців.
Зазвичай в структурі собівартості одного вата енергії капітальні витрати складають 2,5-4 долари. Тобто установка потужністю в 250 мегават обійдеться в суму від 600 млн до 1 млрд доларів. Таким чином, виходить, що вартість електроенергії складає 12-18 центів за Квт/ч.
Інший напрям, за яким також працює Google, — технології для газових турбін, які працюватимуть на сонячній енергії, а не на природному газі. Нові способи допоможуть також скоротити вартість енергії, що виробляється ними.
Протягом двох-трьох років ми продемонструємо масштабну пілотну енергосистему великої потужності, яку можна буде використовувати для масового виробництва. З її допомогою вартість електроенергії повинна знизитися до 5 вітсотків за Квт/г. Таким чином, вартість альтернативної енергії, що отримується за допомогою цієї системи, знизиться в 2,4-3,6 разів.

Ведучий: ще однією альтернативною галуззю енергетики є вітряна.
Як її розвивають у світі розповість нам доктор Хамадун Турі - Генеральний секретар Міжнародного союзу електрозв'язку.

Перекладач: one more alternative energy industry is windy.
        
As it develops in the world will tell us, dr. Hamadoun Toure, secretary General of the International telecommunication union.

Хамадун Турі:
Вітряні електростанції виробляють електрику за рахунок енергії повітряних мас, що переміщаються, тобто - вітру. Для вітряних електростанцій з горизонтальною віссю обертання мінімальна швидкість вітру складає:  4-5 м/сек — при потужності > = 200 кВт, 2-3 м/сек — якщо потужність < = 100 кВт.
Вітроелектростанция  -  це  щогла, нагорі якої розміщується контейнер з генератором і редуктором. До осі редуктора вітряної електростанції прикріплені лопаті. Контейнер електростанції повертається залежно від напряму вітру.
Вітряні електростанції з вертикальною віссю обертання менш популярні. Сам генератор знаходиться під щоглою, і головне, необхідність орієнтації на вітер відсутня. Вітряні електростанції з вертикальною віссю обертання вимагають для стабільної роботи вищих швидкостей вітру і попереднього запуску від зовнішнього джерела енергії.
Основну проблему вітряних електростанцій викликає непостійна природа вітру. При цьому потужність вітряних електростанцій в кожен момент часу змінна. Неможливо мати від однієї ветроелектростанції стабільні постачання певних об'ємів електроенергії.
Тому вітряні електростанції мають акумулятори для накопичення електроенергії,  для більш рівномірної і стабільної роботи системи. З цієї ж причини виникає необхідність об'єднання вітряних електростанцій в енергосистеми і комплекси з іншими способами здобуття електроенергії. Це, перш за все газові генератори, мікротурбіни, сонячні електростанції — батареї на фотоелементах.
Але є і великі переваги: вітряні електростанції не забруднюють довкілля шкідливими викидами; вітрова енергія, за певних умов може конкурувати з непоновлюваними енергоджерелами, бо джерело енергії вітру — природа — невичерпна.
Ветроелектростанції застосовуються в країнах, що мають відповідні швидкості вітру, невисокий рельєф місцевості і бідних природними ресурсами. Світовим лідером у використанні вітряних електростанцій є Німеччина, в якій за невеликий проміжок часу побудовано біля 9 000 МВт потужності. Широко використовуються вітряні електростанції також у Данії та Сполучених Штатах Америки, Нідерландах та Великобританії.
Одинична потужність ветроелектричних станцій збільшилася до 3 МВт. У Германії продовжується інтенсивне будівництво вітряних електростанцій. Виробництво вітряних електростанцій стало значною частиною експорту Данії і Німеччини.
Виробництво вітряних електростанцій забезпечило роботою в Європі 60 000 чоловік. У розвинених країнах прийняті постанови на державному рівні, що сприяють впровадженню поновлюваних джерел енергії.

Ведучий: газ – ще одне джерело енергії. Перші спроби збирання біогазу робить ще одна з європейських держав – Україна. Запрошуємо президента України.

Перекладач: the gas is another source of energy. The first attempts of the biogas collection makes it one of the european states - Ukraine. We invite the president of Ukraine.

Президент України:
У Запоріжжі  вже другий рік реалізується проект збирання біогазу на міському звалищі. Полігон є резервуаром, де накопичуються великі об'єми метану.
Є три газонакопичувальних пункту на рекультивованому полігоні, для кожного такого пункту пробурено по 8-9 свердловин, по яких вже йде газ звалища. На сьогоднішній день виділяється 600-620 кубічних метрів метану на годину. Взагалі, полігони такого рівня можуть давати активно газ метан протягом 12-17 років.
Метан на  звалищі просто спалюють. Цю ідею втілюють за підтримки ООН в рамках Кіотського протоколу, оскільки метан - парниковий газ. За кожну тонну газу, що утилізують, місцева газова компанія отримуватиме близько 6 євро. А ось інвестора, який би взявся використовувати цей метан в інших корисних цілях, поки не знайшлося.
Хоча наприкінці минулого місяця такі потенційні інвестори відвідали. Представники французької делегації оцінили результат роботи, яку вже виконали на полігоні луганські фахівці.
Після відвідин полігону ТБО, президент французької компанії  Домінік Шжановський відзначив, що звалище дуже добре улаштоване, використовується устаткування високої якості. Що хоче ще раз побувати на цьому полігоні. Що стосується участі в подальшому укритті полігону спільно з українськими колегами, то тут розглядається два способи співпраці. Перший - встановити біогазову установку на другій частині полігону. Другий  – вже використовуючи дві частини полігону, змонтувати установку, яка вироблятиме електроенергію.
Ця компанія є світовим лідером поновлюваної енергетики і видобутку газу з твердих побутових відходів, займається впровадженням гнучких фінансових механізмів Кіотського протоколу.
Під час свого наступного візиту до Запоріжжя французька делегація має намір обговорити «економічну складову подальшої співпраці». 
Крім того, що зібраний газ, очищений від домішок, може бути використаний надалі як теплова і електроенергія, у проекту є ще одна важлива перевага – він сприятиме оздоровленню екології регіону.

Розробляється ще один проект отримання біогазу – з курячого посліду місцевої птахофабрики. Партнером в розробці проекту стала відома німецька компанія, що спеціалізується на видобутку біогазу. Такий газ планується збагачувати, а потім використовувати як пальне для автомобілів. Технологія перевірена вже в багатьох розвинених країнах.
Планується, що майбутня станція перероблятиме 60 тонн відходів на добу.
Станція вироблятиме біогаз шляхом бродіння посліду. Далі біогаз проходить через систему доочистки. З нього виділяється вуглекислий газ, і біогаз збагачується до стану природного газу. Це повний аналог природного газу.
За одну годину буде вироблятися більше 180 кубічних метрів газу. Цьго вистачить, щоб заправити 10 автомобілів. Собівартість такого палива дуже низька: 30-40 доларів за 1000 кубічних метрів. Ім'я замовника доки не розголошують. Відомо лише, що інвестор має намір вкласти в проект більше півтора мільйона євро. Почнуть будувати біогазову станцію вже в квітні-травні цього року.

Ведучий: сьогодні ми побачили, що світ не стоїть на місці, що людство все ж робить зусилля для вирішення сировинних та енергетичних проблем. І ці зусилля не марні, вони дають свої плоди. За останнє століття важкі задачі забезпечення енергією і раціонального природокористування вирішуються спільно політичною владою країн і великим бізнесом із обов’язковим залученням інноваційних досягнень.
Звичайно, дійти мети гармонійного співіснування людини з природою неможливо і без екологічної свідомості кожної людини окремо.

Перекладач:
today we saw that the world does not stand still, that mankind still making efforts for the solution of raw materials and energy problems. And these efforts are not in vain, they give their fruit. Over the last century, the difficult task of providing energy and rational nature management are decided jointly by the political power and big business with obligatory attraction of innovative achievements.
Of course, come to the goal of harmonious coexistence of man and nature is impossible, and without ecological consciousness of each person separately.

Ведучий:
На цьому дозвольте закінчити наш міжнародний саміт з проблем раціонального природокористування.
 Перекладач:
On that, let me finish our international summit on problems of rational use of natural resources.
 Ведучий:
До побачення.
 Перекладач:
Good-bye. 
5. Систематизація знань (5 хв.)
Вчитель: а тепер давайте пригадаємо:
-          дайте визначення поняттю  “природокористування”?
-          назвіть ознаки нераціонального природокористування?
-          що значить – «раціональне природокористування»?
-          які у світі використовують альтернативні джерела енергії?
-          що зроблено в Україні для впровадження раціонального природокористування?
-          що корисного для себе ви узнали сьогодні на уроці?
 6. Підсумок уроку, домашнє завдання (1 хв.) § 11, с. 56-57.


ІІ. ПРОЕКТ
МІЙ ШЛЯХ ПРОФЕСІЙНОГО ЗРОСТАННЯ
на 2013-2016 р.р.
з проблеми
«Екологічне виховання школярів»
1.     Назва проекту.  « Екологічне виховання школярів».

2.     Обгрунтування проблеми.

Освіта - стратегічна основа розвитку особистості, суспільства, нації, її держави, запорука майбутнього, найбільш масштабна і людиноємка сфера суспільства. Вона є засобом відтворювання і нарощування інтелектуального та духовного потенціалу народу, виховання патріота і громадянина.
Дбайливе ставлення людини до природи складається не тільки з уміння використовувати її плоди. Дуже важливим є те, щоб усвідомлення значимості природи стало внутрішнім надбанням особистості. Тому потрібно формувати екологічну свідомість школярів, що проходить найбільш ефективно, якщо педагогічний процес екологічного виховання враховує психологічні особливості учнів та процеси формування екологічної свідомості. З року в рік екологічний компонент набуває все більшого значення. В першу чергу це зумовлено тим, що природні ресурси, їх відтворюваність мають скінченні величини, а тиск від діяльності людини на природу зростає і став практично неконтрольованим, майже непрогнозованим. Суспільству сьогодні потрібні виховані, грамотні та культурні в екологічному відношенні люди. Саме тому так важливо розпочати екологічне виховання з раннього дитинства.
Отже, екологічна освіта і виховання покликані забезпечити підростаюче покоління науковими знаннями про взаємозв'язок природи і суспільства, допомогти зрозуміти багатогранне значення природи для суспільства в цілому і кожної людини зокрема, сформувати прагнення і вміння брати активну участь в охороні й поліпшенні навколишнього середовища.
Одним з найважливіших завдань екологічного виховання є формування у природокористувачів, кожного громадянина і у суспільства в цілому стійких установок на раціональне природокористування, вміння бачити за вирішенням окремих проблем віддалені екологічні наслідки втручання в природні процеси, почуття відповідальності перед нинішніми та майбутніми поколіннями за вплив власних дій на здатність природи бути середовищем існування людини.
Екологічне виховання - це неперервний процес навчання, виховання, самоосвіти, накопичення досвіду і розвитку особистості, спрямований на формування ціннісних орієнтацій, норм поведінки і спеціальних знань щодо збереження навколишнього середовища і природокористування, реалізованих в екологічно грамотній діяльності. Дуже важливим для розуміння специфіки екологічного виховання є теза про те, що воно не повинно виступати лише системою заборон на ті чи інші дії. Крім закликів, що природу слід любити і берегти, необхідно вчитися грамотному і професійно-комплексному природокористуванню.
При детальнішому розгляді в процесі екологічного виховання можна виділити три відносно самостійних, як за методами так і за цілями, складових: екологічне просвітництво, екологічна освіта та власне екологічне виховання. Вони являють собою певні етапи в процесі неперервного екологічного виховання в широкому розумінні. Екологічне просвітництво - це перший ступінь в екологічному вихованні. Воно покликане сформувати перші, елементарні знання про особливості взаємовідносин суспільства та природи, про придатність оточуючого середовища для проживання людини, про вплив людської виробничої діяльності на оточуючий світ. Екологічне просвітництво покликане формувати базові світоглядні установки і побутовий рівень екологічної свідомості. Хоча на цьому рівні знання провзаємовідносини суспільства та природи мають, як правило, уривчастий, несистематизований характер, можуть бути логічно неузгодженими і навіть суперечливими, без його наявності неможливо приступати до формування екологічно культурної людини.
Наступним щаблем у формуванні екологічної культури є екологічна освіта - один з елементів природоохоронної політики і важливий фактор її самореалізації, що слугує інструментом впливу на суспільну свідомість та формування внутрішньої і міжнародної політики в області природокористування. Екологічна освіта - це психолого-педагогічний процес впливу на людину, метою якого є формування теоретичного рівня екологічної свідомості, що в систематизованому вигляді відображає різноманітні сторони єдності світу, закономірності діалектичної єдності суспільства та природи, певних знань та практичних навичок раціонального природокористування.
Як наголошує О. А. Васюта, екологічна освіта - це система цілеспрямованого постійного впливу на свідомість і поведінку об'єкта (населення) з метою формування у нього суспільно значущих розумних потреб і закріплення раціональних форм стійкої поведінки по відношенню до природи відповідно до норм світової екологічної моралі та принципів екологічного світогляду. Екологічна освіта як чільний момент екологічної політики повинна набути тривалого і неперервного характеру, супроводжуючи людину протягом всього періоду її активної діяльності, включаючи дошкільну підготовку, загальну освіту, професійну підготовку спеціалістів. Специфіка екологічної освіти полягає втому, що вона повинна базуватися на принципі «випереджаючого відображення». В свідомості людини повинна відбуватись постійна оцінка можливих наслідків, як безпосередніх так і майбутніх з позиції не тільки добробуту людини, а й гармонізації відноснії у системі «суспільство-природа». Метою екологічної освіти є озброїти людину знаннями в області природничих, технічних та суспільних наук, про особливості взаємодії суспільства та природи, розвинути в ній здатність розуміти і оцінювати конкретні дії та ситуації.
Вищим щаблем є екологічне виховання – психолого-педагогічний процес, метою якого є формування у індивіда не лише наукових знань, а й певних переконань, моральних принципів, що визначають його життєву позицію та поведінку в області охорони оточуючого середовища та раціонального використання природних ресурсів, екологічної культури окремих громадян та всього суспільства в цілому. В процесі екологічного виховання формується певна система екологічних цінностей, що визначатимуть бережливе ставлення людини до природи, спонукатимуть її до розв'язання проблеми глобальної екологічної кризи. Воно по-перше, передбачає не тільки передачу знань, але і формування переконань, готовності особистості до конкретних дій, по-друге, включає в себе знання та вміння здійснювати поряд з охороною природи також і раціональне природокористування. Специфіка екологічного виховання полягає у виробленні світоглядного ставлення до комплексної, цілісної системи «суспільство-природа», ставлення особистості до якої неможливе без діяльнісної, безпосередньої та опосередкованої участі в її функціонуванні. Комплексний характер екологічного виховання випливає з специфіки об'єкта відображення екологічної свідомості на рівні як суспільного, так і особистісного її функціонування.
У системі екологічного виховання можна виділити такі основні напрямки:
1. Політичний. Його важливим методологічним принципом є положення про відповідність пануючих в суспільстві відносин між людьми та пануючого в ньому ставлення до природи, що випливає з основного закону соціальної екології. Цей напрямок сприяє формуванню екологічної свідомості та екологічної культури та наукового підходу до оцінки як конкретних екологічних проблем в різних соціально-політичних системах, так і характеру самих цих систем.
Дійсно оптимальні форми взаємовідносин суспільства та природи можуть складатись лише в суспільстві, яке культивує повагу до індивіда, його гідності та невід'ємних прав, де основний економічний закон передбачає турботу і про людину, і про природу, де знайдено механізм узгодження між цілями індивіда та суспільства, суспільним виробництвом і оточуючим середовищем. Цей напрямок тісно пов'язаний з патріотичним вихованням, оскільки любов до природи, крім глобальних аспектів повинна мати і конкретне наповнення.
2. Природничо-науковий. В його основі лежить наукове розуміння нерозривної єдності суспільства та природи. Суспільство нерозривно пов'язане з природою як своїм походженням, так і існуванням. У соціальному плані суспільство пов'язане з природою за допомогою виробництва, без якого воно не може існувати. Природа створює потенційні умови для задоволення людиною своїх матеріальних та духовних потреб. Реалізуються ж ці потреби лише шляхом доцільної діяльності. В процесі виробництва людина створює власні потоки речовини та енергії, які дезорганізовують існуючі в природі і відшліфовані мільярдами років цикли енергетичного і речовинного обміну. Тим самим відбувається порушення дії механізмів самовідтворення основних якісних параметрів біосфери, тих об'єктивних умов, які забезпечують існування людини як біологічної істоти. Ці порушення породжуються обмеженістю наявних знань про закономірності розвитку природи, невмінням враховувати всі можливі наслідки людської діяльності.
Вивчення закономірностей, за якими протікають процеси енергетичного та речовинного обміну в оточуючому природному середовищі, і узгодження з ними виробничої діяльності є однією з найголовніших умов запобігання глобальній екологічній катастрофі. Людина повинна не знищувати складні механізми функціонування, саморегулювання та самовідтворення природи, а цілеспрямовано перетворювати її в своїх інтересах із врахуванням об'єктивних закономірностей.
У зв'язку з цим виникає необхідність суттєвого удосконалення змісту навчального процесу, створення відповідних і педагогічних умов для екологічного виховання школярів, відбору оптимальних форм, методів і прийомів навчання екології.


3.     Мета проекту.  
·          Оволодіти методами діагностики пізнавальних інтересів учнів;
·          Проаналізувати суть і значення екологічної освіти та виховання учнів у навчально-виховному процесі;
·          Забезпечити учнів знаннями про взаємозв’язок природи і суспільства;
·          Застосовувати оптимальні форми, методи і прийоми навчання екології;
·          Стимулювати мотивацію учнів щодо застосування екологічних знань;
·          Кооперувати досвід кращих вчителів з розвитку екологічного виховання у навчальних закладах;
·          Виховувати учнів у дусі любові до рідної природи, охорони навколишнього середовища;
·          Оновити і систематизувати знання щодо теоретичних основ з формування знань з екології.

4.     Завдання проекту.
·          Вивчати стан проблеми, що досліджується, в психолого-педагогічній, методичній літературі;
·          Дати аналіз основних теоретично-методичних умов, що забезпечують екологічне виховання учнів;
·          Створити умови для самореалізації учнів;
·          Сформувати мотиви необхідності і бажання до пізнання явищ природи;
·          Сформувати екологічні проблеми, як наслідок реальних протиріч між людиною і живою природою.
·          Досягнути розуміння учнями історичних причин виникнення в умовах України та на основі міжнародного співробітництва;
·          Розкрити практичну спрямованість матеріалу і зацікавити учнів у розвитку їх власних навичок і вмінь в процесі екологічного виховання;


5.     Характеристика проекту:
·          За кінцевим результатом: практико-зорієнтований;
·          За змістом: між предметний;
·          За кількістю учасників: індивідуальний;
·          За тривалістю: довготривалий;
·          За ступенем самостійності: частково-пошуковий;
·          За характером контактів: зовнішній.


6.     Учасники проекту.
Учні 7-9 класу, батьки.


7.     Визначення бази реалізації проекту.
Августинівська ЗОШ І-ІІІ ступенів.


8.     Термін реалізації проекту.
З 2013 року по 2016 рік.


9.     Прогнозований результат.
Підвищення якості екологічного виховання школярів, створення системи розробок екологічного змісту та прийоми їх застосування в процесі навчання і виховання.


10.                        Ресурси.
·        Інтелектуальні: консультування з методистом РМК, колегами.
·        Матеріально-технологічні: комп’ютер, наочність;
·        Фінансові: власні кошти.
·        Інформаційні: Інтернет, фахова періодика, ППД вчителів, методична література.


11.         Етапи реалізації завдань проекту.

з/п
Етапи роботи над проектом та
його
реалізацією

Зміст діяльності

Термін
1.
Діагностико-прогностичний
етап
1.   Вивчення власних потреб, можливостей;
2.   Діагностика прогалин у фаховій підготовці;
3.   Оцінка дидактичних можливостей предмета;
4.   Визначення мети і завдань;
5.   Опис проекту;
6.   Експертиза проекту;
7.   Захист проекту.
Під час курсів
підвищення
кваліфікації
2.
Організаційний
етап
1.    Конкретизація завдань.
2.    Формування програми діяльності щодо реалізації проекту, узгодження з методистом РМК, адміністрацією навчального закладу.
3.    Вибір способів збору інформації, форм і методів;
4.    Формування уявлень про результати (форма звіту).
5.    Розробка критеріїв оцінки результату і процесу.
1 рік
міжкурсового
періоду
3.
Діяльнісний
етап
1.      Збір інформації;
2.      Аналіз, вибір стратегії і тактики;
3.      Робота з літературою;
4.      Проведення експерименту.
2,3,4 роки міжкурсового
періоду
4.
Узагальнюючо-
підсумковий
1.      Оцінка як самої діяльності, так і кінцевого
продукту, формулювання висновків.
2.      Показ результатів у формі: звіту з демонстрацією матеріалів, письмового звіту.
3.      Самооцінка результатів за встановленими
критеріями.
4-5 роки міжкурсового
періоду
Наступні курси
підвищення
кваліфікації




12.         Технологія опису формування професійних компетентностей.

з/п

Зміст
діяльності

Термін
досягнення

Форма
узагальнення

Хто надає
методичну допомогу

Відмітка
про
виконання

1.
Опрацювати необхідні фахові та нормативно-правові документи.
Постійно
Конспект
Самоосвіта

2.
Відбирати з прочитаного та побаченого цікаві думки, методичні знахідки для апробації у власній педагогічній діяльності.
Систематично
Конспект
Самоосвіта

3.
Впроваджувати досягнення психолого-педагогічної науки та шкільної практики у власний педагогічний досвід з метою його удосконалення та моделювання.
Систематично
Відкриті уроки
Консультування з методистом РМК, колегами по фаху,
заст. директора школи

4.
Практикувати проведення уроків з використанням інноваційних  та інформаційних технологій.
Систематично
Конспекти уроків
Заступник директора
школи з навчально-виховної роботи

5.
Використовувати на уроках біології завдання з розвитку формування екологічної свідомості.
Щоденно
Конспекти уроків,
спеціальні картки для учнів
Опрацювання методичної літератури

6.
Розробити пам’ятки для учнів з проблем самостійної роботи над індивідуальними завданнями.
Вересень 2011 року
Памятки
для
учнів
Опрацювання методичної літератури




7.
Брати активну участь у районних семінарах, роботі творчої групи вчителів біології.
Систематично
протягом
міжкурсового періоду
Виступи на семінарах, інших методичних угрупуваннях
Самоосвіта

8.
Виступати із повідомленнями з власного досвіду роботи на засіданнях шкільного та районного методичних обєднань.
Систематично
протягом
міжкурсового періоду
Доповіді, виступи
Самоосвіта

9.
Розробити комплекти дидактичних матеріалів з теми власного педагогічного дослідження для учнів.
Протягом
міжкурсового періоду
Дидактичні матеріали
Самоосвіта, консультування з методистом РМК

10.
Розробити комплекти роздаткових матеріалів для учнів.
Протягом
міжкурсового періоду
Роздаткові
матеріали
Самоосвіта, консультування з методистом РМК

11.
Підготувати і провести класні батьківські збори з проблеми використання у навчально-виховному процесі диференційованого підходу.
Протягом
міжкурсового періоду
Методична розробка
Самоосвіта, консультування з методистом РМК

12.
Розробити для учнів алгоритми роботи над завданнями для індивідуальної роботи дослідницького характеру.
Протягом
міжкурсового періоду
Методична розробка
Самоосвіта, консультування з методистом РМК

13.
Узагальнити матеріали з власних педагогічних надбань та створити портфоліо.
Протягом
міжкурсового періоду
Методична розробка
Самоосвіта, консультування з методистом РМК

14.
Підготувати методичні рекомендації для вчителів біології у формі методичного вісника за результатами власних педагогічних досліджень.
Протягом
міжкурсового періоду
Методична розробка
Самоосвіта, консультування з методистом РМК

15.
Надсилати власні педагогічні знахідки, конспекти цікавих уроків у редакцію фахових видань.

Протягом
міжкурсового періоду
Методична розробка
Самоосвіта, консультування з методистом РМК

























ІІІ. Дослідження на тему: "Амброзія Полинолиста нашої місцевості"

Розділ  І.
Вступ.    Мету  моєї  участі  у  цьому  конкурсі  я  вбачаю  у  необхідності  звернути  увагу  суспільства  на  проблему  боротьби  з  карантинними  бур’янами,  які  становлять  загрозу  здоров’ю  людей,  особливо  в  період  техногенних  навантажень  на  навколишнє  середовище  у  глобальному  масштабі.
Якщо  розв’язання  глобальних  проблем  дуже  складне  завдання,  то  знищення  амброзії  полинолистої  вважаю  під  силу  жителям  області  в цілому  і  у  кожному  населеному  пункті  зокрема.
Актуальність  цієї  проблеми  для  Запорізької  області  полягає  в  тому,  що  шкідливі  викиди  в  атмосферу  у  регіоні  становлять  сотні  тон  твердих  і  газуватих  речовин  на  рік,  від  яких  страждають  системи  органів  людей,  особливо  органів  дихання;  а  коли  на  викиди  заводів  накладається  пилок  амброзії  полинолистої,  що  є  алергеном,  то  ситуація  із  здоров’ям   людей  стає  ще  більш  драматичною.
Задачі,  які  я  пропоную  для  досягнення  мети  полягають  у:
-         поінформованості  населення  про  загрозу  здоров’ю  від  амброзії  шляхом  випуску  плакатів,  бюлетнів,  екологічних  листівок;
-         ознайомлення  з  методами  боротьби  та  спонукання  населення  до  боротьби  з  цією  небезпечною  рослиною, силами  громадськості;
-         робота  місцевої  влади  та  волонтерів  у  організації заходів  по  боротьбі  з  амброзією, висвітлення  конкретного  досвіду,  відзначення  кращих  на  місцях;
-         загальнодержавні  заходи,  що  об’єднають  і  скорегують  діяльність  усіх  ланок  у  розв’язанні  цієї  проблеми .

Розділ  ІІ
    Морфо – біологічні  особливості  амброзії  полинолистої.  (Ambrosia   artemisiifolia  L.)  -  родина  айстрові.  Однорічна,  світлолюбна,  посухостійка  сірувата  рослина  заввишки  20 – 180  см  з  густим  щетинистим  опушенням.  Стебло  прямостояче,  розгалужене,  трохи  борозенчасте.  Листки ( 4 – 15 см  завдовжки)  зверху  зелені,  голі,  зісподу  сіро-зелені,  густощетинистоопушені;  верхні – чергові,  сидячі,  перистороздільні  або  майже  цілісні;  нижні – супротивні,  з  черешками,  2 – перистороздільні  кошики ( 3 – 5  мм  діаметром)  з  тичинковими  квітами,  яйцевидні,  по  8 – 15  у  кожному  суцвітті.  Тичинок  5,  шляпки  їх  лінійні,  вони  зростаються  між  собою  в  трубочку,  через  яку  висувається  назовні  стовпчик.  Кошики  з  маточковими  квітками,  по  1 – 3  у  пазухах  верхніх  листків  або  біля  основи  тичинкових  суцвіть  Маточка 1,  стовпчик  1,  нитковидний  на  верхівці  2 – роздільний.  Тичинкові  квітки  ( 2мм  завдовжки)  бокаловидні,  5 – зубчасті,  жовті.  Маточкові  ( 4 – 5  мм  завдовжки)  -  без  оцвітини  по  1  в  яйцевидній  зрослій  обгортці.  Плід  сімянка,  зав’язь  нижня. Сімянка  (2 -4мм  завдовжки)  яйцевидна,  біля  основи  3 – гранна,  по  ребрах  крилата,  зеленувато – сіра,  гладенька,  блискуча,  без  чубка.
Цвіте  в  серпні – жовтні.  Злісний  карантинний  бур’ян.  Одна  рослина  дає  близько  100 тисяч  насінин,  які  можуть  зберігатися  у  ґрунті  близько  5  років.


Розділ  ІІІ
З  історії  появи  амброзії  полинолистої  в  Європі  та  в  Україні.   На  початку  ХХ  століття,  десь  у  1914 – 1918  роках  недалеко  від  станції  Кудашівка  ( нині  Криничансьський  район  Дніпропетровської  області)  німецький  колоніст  агроном  Крикер  висіяв  насіння  американської  лікарської  рослини – амброзії  полинолистої  (Ambrosia   artemisiifolia  L.).
Цю  рослину  використовували  в  народній  медицині,  як  тонізуючий,  протигарячковий  та  проти спазматичний  засіб.  На  те,  що  у  себе  на  батьківщині -  в  Північній  та  Середній  Америці  -  амброзія  полинолиста  є  злісним  бур’яном,   Крикер  уваги  не  звернув.
На  той  час  амброзія  проникла  майже  на  всі  континенти.  Була  відома  і  в  Європі – в  1873 р  її  насіння  випадково  потрапило  в  Німеччину  разом  з  насінням  червоної конюшини,  закупленим  в  Америці.   Опинившись  на  новому  континенті,  амброзія  почала  мандрувати  з  країни  в  країну.  Незабаром  у  Швеції,  Швейцарії,  Бельгії,  Угорщині.  І  скрізь  амброзія  поводила  себе  войовниче,  пригнічувала  місцеві  рослини,  швидко  освоювала  нові  площі,  засмічувала  сільськогосподарські  культури.
Потрапивши  в  1918  році  в  Ставропольський  край,  амброзія  утворила  другий  осередок  зараження  на  території  колишнього  Радянського  Союзу.  Звідси  амброзія  поступово  почала  розповсюджуватись  у  різних  напрямах  і  незабаром  дісталася  України.  Час  від  часу  окремі  рослини  з’являлися  на  залізничних  насипах,  біля  розвантажувальних  платформ,  поблизу  елеваторів,  край  полів.  Так  з’явилися  в  Україні  перші  переселенці  з  далекої  Америки.
Амброзія  чудово  почувала  себе  у  новій  місцевості  і  добре  поширювалась   самосівом.  Скоро    вона  вже  росла  за  межами  лікарських  ділянок  Крикера  і  околиць  зерносховищ  -  на  узбіччі  доріг,  під  парканами,  на  подвір’ях ,  подекуди  й  на  полях.  Непоказні  рослини,  схожі  на  полин  і  коноплю,  не  привертали  до  себе  уваги  і  помалу  збільшували  свої  колонії.
Минали  роки.  Амброзія  накопичувала  запаси  насіння  в  ґрунті.   Під  час  Великої  Вітчизняної  війни по  території  України  пересувалася  велика  кількість  воєнної  техніки,  людей  і  тварин,  і  амброзія  широко  розселилася  на  місцях  з  порушеним  рослинним  покривом, яких  на  той  час  було  чимало.  Утворивши  безліч  форпостів  у  різних  місцях,  амброзія  надійно  закріпилася  на  Лівобережжі.  Поширення  її  тепер  набувало  загрозливих  розмірів.  Повінню  розтікалася  вона  по  східних  областях  України,  і  ніякі  заходи  не  в  змозі  були  її  спинити.  Запорізька,  Донецька,  Кіровоградська,  Дніпропетровська  області  були   загачені  цим  бур’яном.
А  лавина  котилася  далі.  Окремі  форпости  виникали  в  Херсонській,  Одеській, Луганській,  Харківській  та  Вінницькій  областях
Розділ  V.
Дослідження  на  локальній  території  села  Августинівка  динаміки  розповсюдження  амброзії  полинолистої.
Будучи  членом  екологічного  загону  « До  чистих  джерел»,  що  працює  у  школі,  я  приймав  участь  у  заходах  по  вивченню  амброзії  полинолистої  та  заходах  направлених  на  боротьбу  з  нею.  Навколо  школи  розташовано  кілька  об’єктів,  на яких  росте  амброзія  полинолиста.  На  південь  від  школи  на  відстані  0,5 км  знаходиться  зруйнований  тваринницький  комплекс  з  залишками  буртів  для  зберігання  кормових  буряків,  на  захід -  покинуті  ділянки  землі,  що    виділялися  під  городи  та  ділянка  на  якій  вирощують  суданську  траву.
На початку  весни  на  покинутих  городах  ми  заклали  5  дослідних  ділянок  площею  1м2  кожна  у  різних  частинах  площі  городів.  Вигребли  на ділянках старник, обмежували  їх  збитими загородками,  повісили  таблички  «дослід».  З  настанням  тепла  з’явилися  сходи  -  рослинки  з  двома  круглими  діаметром  1мм  листочками.  З’явилося  їх  одна  біля  одної  безліч.  Але  ми  їх  порахували.  У  межах  одного  дециметра  квадратного  нарахували  від  63  до  72  рослинок.  Перерахувавши  на  1  м2   одержали  дані: 7200,  6500,  7316,  5890,  6367  рослин  на  1 – 5  ділянках  досліду.  Територія,  яку  ми  взяли  для  досліду,  протягом  трьох  років  не  оброблялася.
Слідкуючи  за  ростом  і  розвитком  рослин  встановили,  що  практично  всі  рослини    вижили,  росли  щільно,  не  розгалужуючись,  в  одну  стеблину.  Висота  рослин  досягла  від  5  до  12  сантиметрів,  кожна  рослина  утворила  бутони.  На  стадії  бутонізації  ми  дослід  ліквідували  механічно  знищивши    рослини.
Яким  же  було  наше  здивування,  коли  до  кінця  літа  на  наших  дослідних  ділянках  зійшли  і  виросли  нові  рослини  амброзії  ,  не  давши  шансу  іншим  бур’янам.  Якби  їх  не  знищили  на  стадії  бутонізації,  то  рослини  відцвіли  б  і  дали  плоди.  Рослини,  що  зійшли  пізніше  не  росли    так  густо ,  були  розгалуженими,  хоча  висота  була  не  вище  10  см.
Паралельно  вели  дослідження  за  засіяним  суданською  травою  полем.  Разом  з  трубочками  суданки  з’явилися  і  сходи  амброзії.  Рослини  росли  разом  до  червня,  поки  суданку  разом  з  амброзією  скосили  на  сіно.  Стерню  залишили  високу,  щоб  суданка  до  осені  дала  отаву  -  молоду  відрощену  зелень.  Під  час  скошування  постраждала  і  амброзія  але  не  зникла.  Живими  залишилися  приземні  розгалужені  гілки  і  коли  скосили  високі   рослини  суданки,  амброзія  пішла  в  ріст  своїми  розгалуженими  стеблами.  Не  висока,  але  кущиста  вона  в  належний  час  відцвіла  і  утворила  насіння.
Ще  один  дослід  ми  провели  на  початку  вересня,  в  розпалі  цвітіння  рослини.  Виготовили  10  екранів  із  списаних  штор  затемнення.  Розмір  екранів  50 х 50см,  тканина  чорного  кольору,  напнута  на  рамки.  Ці  екрани  встановили  в  різних  місцях  на  території  школи,  два  з  них  на  пласких  дахах  одноповерхового  та  двоповерхового  крила  школи.  Наземні  екрани  були  на  висоті  0,5м, 1м,  1,7м,  2м;  розвернуті  до  різних  сторін  горизонту.  Дослід  тривав  1  тиждень  у  ясну  сонячну  погоду.  Через  тиждень  чорні  екрани  стали  чорно – жовтими  -  пилок  забив  тканину  екранів.  Невидимий  пилок  зібрався  на  екранах  і  ми  переконалися,  яка  маса  пилку  перебуває  в  повітрі  у  період  цвітіння.  Дослід  анулювали,  спаливши  екрани.
Протягом  цього  ж  тижня  брали  проби  повітря  у  різних  частинах  села  і,  навіть,  у  приміщеннях  школи,  дитячого  садка.  Проби  20 – кубовими   одноразовими  шприцами  без  голок  і  зібране  повітря  випускали  на  скляні  пластинки  розміром  10 х10см,  оброблені  гліцерином.  Потім  пластинки  вивчали  під  мікроскопом.  У  94  пробах  із  103  знайшли  окремі  екземпляри  пилку  і  скупчення  по  2-4-6  пилинок.
Останній  дослід  з  амброзією  провели  в  кінці  листопада.  Зрізали  розкішну  рослину  висотою  2  м.  помістили  її  на  брезент  і  секатором  обрізали  гілочки  з  насінням  -  решту  рослини  викинули.  Сушили,  вибирали  і  рахували  насіння  протягом  двох  тижнів.  Нарахували  94857  насінин.
Протягом  осені  провели  облік  територій вражених  амброзією  та  територій  вільних  від  амброзії.  У  селі  амброзія  захопила  територію  старої  зруйнованої  школи,  будинку  культури,  будинку  побуту,  руїн  тваринницьких  комплексів,  комбікормового  заводу  теж  зруйнованого,  викорчувані  і  залишені ділянки  старого  саду,  покинуті  городи,  покинуті  садиби,  обочини  вздовж  доріг.  Вільними  від  амброзії  виявилися  двори,  городи,присадибні  території  більшості  мешканців  села.
За  результатами  моніторингу  члени  екологічного  загону  випустили  «блискавки»,  екологічні  листівки  в  яких  підбили  підсумки  своєї діяльності,  відзначили  кращі  садиби  та  їх  господарів.  Інформацію  оприлюднили  біля  магазинів  та  на  автобусних  зупинках.

  
Розділ  ІV
Розповсюдження  амброзії  полинолистої  в  Запорізькій  області.      У  2003році  карантинними  бур’янами  в  Запоріжжі  були  заражені   95  гектарів  земель  загального  користування   і  присадибних  ділянок,  тепер – майже  вдвічі  більше.  Такі  дані  навів  начальник  управління  екології  міської  ради  Ігор  Бройде  на  засіданні  Запорізького  міськвиконкому,  де  йшлося  про  виконання  заходів  боротьби  з  карантинними  бур’янами.  Одна  з  найнебезпечніших   та  найбільш  шкідливих  рослин  -  амброзія  полинолиста  викликає  в  період  цвітіння  масові  спалахи  алергічних  захворювань  у  населення.  Основними  джерелами  її  поширення  є  будівельні  майданчики.  Території  гаражних  кооперативів,  несанкціонованих    звалищ,  приватного  сектору.
Заростями  амброзії  полинолистої  у  Запорізькій  області  уражено  757  населених  пунктів  у  20  районах,   зокрема  в  містах  Запоріжжі,  Мелітополі,  Бердянську,  Токмаку,  Енергодарі  -  всього  на  площі      546692, 6  га.
Міська  екологічна  міліція,  Державна  інспекція  з  карантину  рослин  по  запорізькій  області,  управління  капітального  будівництва  Запорізького  міськвиконкому  регулярно  проводять  рейди,  аби  пересвідчитися,  як  забудовники  виконують  свої  зобов’язання  щодо  утримання  територій  у  належному  стані.  На  землекористувачів,  які  не  впорядковують  ділянки,  складають  протоколи,  вже  складений  31  протокол  і  винесено  59  попереджень.  За  систематичне  невиконання  фіто санітарних  заходів  на  відповідальних  осіб  ТОВ  « Альянсбуд»,  газозаправної  станції  по  вулиці  Істоміна,  санаторію  « Великий  Луг»  складені  протоколи  для  притягнення  їх  до  відповідальності.
Амброзія  росте  в  посівах  різних  культурних  рослин,  на  газонах  у  центрі  м. Запоріжжя,  в  районі  цирку  амброзія  разом  з  іншими  бур’янами  росте  набувши  сланкої  форми,  рятуючись  від  стрижки  газонів.
Боротьба  з  карантинними  бур’янами  тільки  на  території  обласного  центру,  на  жаль,  не  дасть  позитивного  результату,  оскільки  пилок  рослин  поширюється  на десятки  кілометрів.  А  із  Запоріжжям  межують  землі  Вільнянського  і  Запорізького  районів,  де  амброзія  почувається  дуже  привільно.  Поля  багато  років  зайняті  під  посівами  соняшника,  урожай  якого  збирають  інколи  аж  глибокої  осені  дуже  вражені  амброзією,  бо  прополка  закінчується  рано,  а  амброзія  росте  ціле  літо.  У  селах  області  багато  покинутих  садиб  і  городів  де  за  3 – 3  роки  амброзія  витісняє  інші  рослини.

Розділ  VI
Статистика  по  Запорізькій  області  про  негативний  вплив  амброзії  на  людину.
За  статтею  Запорізької  обласної  санепідемстанції  легкою  формою  алергії  страждає кожен  шостий  мешканець  області.  Поширеність  бронхіальної  астми  та  алергічного  риніту  серед  дорослих,  які  звернулися  по  допомогу,  сягає  50  осіб  на  10 000  населення,  а  серед  дітей  -  вдвічі  більше. Кожного  року  в  області  зростає  кількість  людей,  які  страждають  на  бронхіальну  астму  та інші  алергічні  прояви.  За  даними  Августинівського  ФАПу  на  диспансерному  обліку  знаходиться  12  чоловік  стан  деяких  хворих  такий,  що  вони  змушені  брати  відпустки  на  вересень  місяць  і  виїжджати  з  села  у  регіони,  де  амброзія  відсутня,  зокрема  у  Вінницьку,  Хмельницьку,  львівську  області.  Ті  ж,  що  не  від’їжджають  змушені  місячну  відпустку  проводити  у  приміщенні  квартири,  користуватися  респіраторами.
Протягом  1 – 5  вересня  2004  року  до  медичних  закладів  Запоріжжя  звернулися  844  громадян  із  скаргами  на  утруднене  дихання  та  алергію. Кількість  госпіталізованих  сягнула  95 осіб,  серед  них  25  дітей.  Як  повідомляє  прес-служба  МОЗ  України,  пацієнтам  поставили  попередній  діагноз  « поліноз»    ( алергічний  синдром   на  цвітіння  амброзії).  Аналіз  медичної  документації  бригад  швидкої  допомоги  показав,  що  у  90  відсотків  випадків  хворі  мали  алергічні  захворювання.  Запорізькі  вчені  також  вважають,  що  масові  напади  задухи  -  це  реакція  організмів  людей  на  отруйний  пилок рослин,  що  змішався  з  промисловими  викидами.
Як  повідомляє  УНІАН. Терміново  скликана  комісія  з  надзвичайних  ситуацій  отримала  висновок  учених  Запорізького  інституту  медико – екологічних  проблем.  Науковці  вважають  -  головною  причиною  алергічних  нападів  є  пилок  амброзії  та інших  трав,  що  ростуть  на  пустирях  навколо  міста.  Крім  того,  в  перші  дні  вересня  безвітряна  погода  з  високою  температурою  повітря  створила  над  містом  високу  концентрацію  промислових  викидів,  які  змішалися  з  отруйним  пилком  і  викликали  небезпечну  реакцію  в  людей.
За  даними  УНІАН,  цей  спалах  задухи  в  Запоріжжі  -  другий  за  останні  два  роки.  Наразі  Мінохорони  здоров’я  радить  людям,  які  схильні  до  алергій,  відмовитися  від  прогулянок  поза  містом,  по  можливості  не  виходити  з  приміщення  вранці  та  вдень,  коли  дерева  та  рослини виділяють  максимум  пилку, а  також  пересиджувати вдома  спекотні  та  вітряні  дні.  Краще  обирати  для  прогулянок  похмуру  та  дощову  погоду.  На  вікна  слід  натягнути  марлеві  сітки,  які  слід  змочувати  та  міняти  кілька  разів  на  день.  На  вулиці  користуйтеся  сонячними  окулярами.  При  поверненні  додому  прийміть  душ,  промийте  ніс  та  очі.  А  найкраще,  коли  ж  така  можливість,  узагалі  від’їжджати  в  іншу  кліматичну  зону  під  час  цвітіння  амброзії.  
Розділ  VІІ
Попередження  негативного  впливу  амброзії  та  надання  першої  допомоги  потерпілому.
Амброзія  найнебезпечніша  алергенна  рослина,  її  пилок  здатен  агресивно  проникати  через  слизові  оболонки  людини. Одна  із  закономірностей  полягає  в  тому,  що  сильніша  реакція  на  пилок  спостерігається  у  містах,  а  не  в  сільській  місцевості.  Це  пов’язано  із  задимленістю,  наявністю  у  повітрі  різних  хімічних  речовин.
Клінічна  картина  алергії:  закладення  носа,  чхання,  свербіж  носа, очей  кон’юнктивіт,  набряк  обличчя ,  відчуття  дискомфорту  у  вухах,  іноді  приєднуються  головні  болі,  запаморочення.  Втома  та  дратівливість  теж  нерідко  є  проявами  полінозу. 
Як  врятуватися  від  шкідливого  впливу?  Найпростіше  -  навішувати  на  вікна  та  двері  вогкі  занавіски,  двічі  на  день  приймати  душ,  часто  мити  голову,  переодягатися,  стелити  вологі  килими  біля  дверей.  Варто  пам’ятати,  що  пік  викиду  пилку  у  повітря  відбувається  у  ранкові  години  -  з 4-ї  до  11-ї.  тому  перебування  на  повітрі  треба  обмежити  саме  на  цей  час,  планувати  прогулянку  чи  роботу  на  другу  половину  дня.  Без  медикаментозної  терапії  теж  не  обійтись.  Перш  за  все,  вживаються  антигістамінні  та кортикостероїдні  препарати,  спреї  в  ніс,  краплі  для  очей,  шкірні  мазі.  Ефективний  метод  -  специфічна  імунотерапія  або   алерговакцинація,  яка  проводиться  після  цвітіння  рослин.  Введення  малих  доз  алергенів  дозволяє  в  подальшому  пригнічувати  реакцію  організму  на  них.  Це  досить  складна,  але  ефективна  процедура
Лікування  алергії  має  декілька  шляхів.  Один  із  них  -  зміна  кліматичного  поясу  на  час  цвітіння  рослин,  які  є  алергенами  для  конкретної  людини.  Краще  їхати  туди,  де  вони  вже  відцвіли.  Наприклад,  на  Південному  березі  Криму  основна  маса  рослин  завершує  цвітіння  до  половини  травня.  Але  інші  південні  області  -  Миколаївська,  Херсонська   не  підходять  тим,  хто  реагує  на  пилок  бур’янів,  адже  їх  з  другої  половини  липня  до  кінця  серпня  -  початку  вересня  окуповує  амброзія.    Разом  з  тим  морське  повітря,  насичене  найдрібнішими  часточками  морської  солі,  дуже  корисне  для  алергіків,  воно  має  здатність  осаджувати  пилок  і  пом’якшувати  протікання  хвороби.  Другий  спосіб  лікування  - обмеження  поступання  пилку  в  оточення  хворого.
Надання  першої  допомоги  потерпілому  полягає   у  визначенні  причини  погіршення  стану  здоров’я.  якщо  визначено,  що  має  місце  алергічна  реакція  на  пилок  амброзії,  допомогу  надають  у  залежності  від  алергічних  проявів,  але  у  всіх    випадках  необхідно  припинити контакт  з  алергеном.  При  шкірних  реакціях  необхідно  поміняти  одяг  прийн6яти  душ,  застосувати  місцево  протиалергенні     гелі  або  мазі,  наприклад         « Кремген».
При  реакціях  з  боку  очей,  органів  дихання  -  прополоскати  горло,  промити  очі  та  ніс  чистою  водою.  Слід  дати  антигестамінні  препарати  типу  тавегіл,  супрастин,  діазолін,  піпольфен,  цетрин.  При  алергічному  нежиті  дати  в  ніс  судинозвужувальні  препарати,  нафтізін.  При тяжких  алергічних  реакціях  звертатися  по  допомогу  до  лікаря – алерголо

Розділ  VIII
Пропозиції  та  рекомендації  щодо  боротьби  з  поширенням амброзії  на  території  області.
Заходи  боротьби  з  амброзією  полинолистою  повинні  бути  системними,  систематичними,  логічно  спланованими  і  головне  повсемісними .  всі  відповідні  служби,  органи  влади,  всі громадяни  повинні  бути  задіяними  у  цій  боротьбі:
-          запобіжні  заходи.  Старанне  очищення  посівного  матеріалу  від  насіння  амброзії ,  лущення стерні,  періодична  глибока  оранка,  до сходова  культивація.  Насінний  матеріал,  очищений  від  карантинних  бур’янів ,  передавати  на  аналіз  до  Державної  насінної  інспекції  для  встановлення  його  кондиційності.
-         суворий  карантинний  контроль.  Виявляти  карантинні  бур’яни,  обстежуючи  всі  земельні  угіддя  та  складаючи  карти  забруднення,  і  визначити  необхідні  методи  боротьби.  Перше  обстеження  полів  навесні  доцільно  проводити  після  сівби  до  появи  сходів  ярих  культур,  а  подальші  у  період  від  з’явлення  сходів  висотою  12 – 15  см.  посіви  озимих  культур  обстежити  восени  на  початку  фази  кущення  та  навесні  до  фази  повного  кущення.  Друге  обстеження  полів  проводити  перед  збиранням  врожаю  або  зразу  після  цього  з  метою  планування  способів  осіннього та  весняного  передпосівного  обробітку  ґрунту  і  застосування  гербіцидів.
-         механічні  заходи.   Проводять  регулярні  рейди  по  приватних  садибах,  по  підприємствах  та  установах,  виявляти  осередки  поширення  амброзії  знищувати  рослини  до  початку  цвітіння:  скошувати,  виривати( починаючи  з  ранньої  весни)  і  компонувати,  не  даючи  можливості  цвісти  та  плодоносити,  адже вона  розмножується  лише  насінням.  Якщо  до  цвітіння  рослини  не  ліквідовані,  треба  перечекати  період  цвітіння,  поки  не  утворяться зелені  плоди.  І  саме  в  цей  час  скосити  або  вирубати  і  обов’язково  спалити,  щоб  не  висипалось  насіння.
-         хімічні  заходи.   Контроль  за  правильним  застосуванням  хімічних  заходів  повинні  здійснювати  у  великих  господарствах  особи,  що  мають  спеціальну  фахову  освіту.  Фермери  та  господарі  присадибних  ділянок  повинні  точно  дотримуватися  регламентів,  зазначених  у  спеціальних  рекомендаціях,  інструкціях.  Використовувати  препарати,  що  зазначені  у  « Переліку  Укрдержхімкомісії  України».
Вести  боротьбу  з  цією  злісною  карантинною  рослиною  треба  усім  разом:  санепідемстанції,  екологічній  службі,  адміністративно  -  технічній  інспекції,  квартальним  комітетам,  підприємствам,  навчальним  закладам,  громадськості.
Згідно  статті  22  Закону  України  « Про  забезпечення  санітарного  добробуту»,  зобов’язує  утримувати  земельні  ділянки  та території  в  належному  санітарному  стані  не  тільки  органи  виконавчої  влади,  органи  місцевого  самоврядування,  підприємства,  але  й  всіх  громадян.
У  2010  році  інспекція  з  карантину  рослин  виділила  82  тисячі  гривень  на  боротьбу   з  амброзією  по  Запоріжжю.  Усього  оброблено  хімічним  методом  38  гектарів.
Ми  живемо  в  третьому  тисячолітті,  прагнемо  увійти  до  Європейської  спільноти,  тому  маємо  навести  порядок  у  своїй  оселі.
На  думку  начальника  державної  інспекції  з  карантинних  рослин  у  Запорізькій  області  Ольги  Іртюги,  найбільш  ефективний  спосіб  ведення  атаки  проти  бур’янів  -  обробка  площі  їх  дислокації  -  ядохімікатами.  Правда,  використати  цю  зброю  можна  тільки  в  місцях,  віддалених  від  житлової  забудови.  Експеримент  із  гербіцидами,  що  торік  провели  в  Шевченківському,  Хортицькому,  Заводському  й  Ленінському  районах,  дав  позитивний  результат:  амброзія  знищена  на  корені
Разом  з  тим,  Запорізька  санепідемстанція   забороняє  використання  пестицидів  у  житлових  районах.  Це  може  бути  небезпечно  для  здоров’я  людей,  говорять  фахівці.  Від  імені  глав  усіх  районів  Запоріжжя  голова  Комунарської  райадміністрації  Юрій  Пелих  вніс  пропозицію:  дозволити  їм  створити  мобільні  групи,  до  складу  яких  увійдуть  представники  екологічної міліції,  санепідемстанції,  правоохоронних  органів,  щоб  не  дати  бур’янам  зіпсувати  запоріжцям  літній  сезон.
За  останні  роки  є  певні  локальні  успіхи  у  боротьбі  з  амброзією  полинолистою  у  м.  Запоріжжі,  ці  успіхи  показують,  що  здолати  амброзію  можна,  що  є  шляхи  для  подолання  інертносі  людей


Використана   література
1.     МОЗ  України,  Український  центр  наукової  медичної  інформації.  Специфічна  імунотерапія  алергічних  захворювань  К. МОЗ. 2007
2.     Статистичні  дані  Державної  служби  з  карантину  рослин  станом  на  10.10.2008 року.
3.     Єлін  Ю.Я.,  Оляніцька  А.Г,  Івченко  С.І.  Шкільний  визначник  рослин. – К.:  Радянська  школа,  1988
4.     Смотрицька  І.М,  Верьовкіна  І.В.,  Бережна  О.М.,  Лисенко  В.І.    Екологія  рідного  краю.  -  Запоріжжя:  Премьєр, 2006.
5.     Протопопова  В.В.  Рослини  мандрівники. – К.:  Радянська  школа,  1989 .
6.     Пшеничний  Н.І.  Методика  фенологічних  спостережень  у  школі.  -  К.:  Радянська  школа, 1972.
7.     Єрмілов  Г.Б.  Определитель  сорных  растений. – Москва:  Россельхозиздат,  1978.
8.     Уранов  А.А.  Наблюдение  на  летней  практике  по ботанике.  -  Москва:  Просвещение  1964.
9.     Потульницький  П.М.  Польовий  практикум  з  ботаніки  -  К.:  Радянська школа,  1963.
10.                        Дятлов  С.  Лещинський  А.  Путешествие  в  зелёный  мир.  Одеса:  Маяк  1973.
11.                        Генкель  П.А.  Физиология  растений  -  Москва:  Просвещение,  1975.
12.                         Матеріали  Августинівського  ФАПу  за  2000 – 2010 рр.  по  диспансерному  обліку  хворих  на  астматично – алергічні  хвороби.


ІV. Урок з використанням інтерактивних методів
                                                          Хімія
Тема: «Генетичний зв’язок між найважливішими класами неорганічних сполук»
Клас: 8
Мета уроку :
  - розкрити взаємозв’язок явищ у природі на прикладі взаємоперетворень одних класів речовин на інші;
  - узагальнити знання про неорганічні речовини та їх властивості; формувати вміння порівнювати, аналізувати, використовувати теоретичні знання в нових ситуаціях;
  - розвивати вміння порівнювати склад і властивості речовин, класифікувати речовини й реакції, встановлювати генетичний зв'язок між класами неорганічних сполук.
Тип уроку : узагальнення й систематизація знань.
Форми роботи : самостійна робота, групова робота.
Форма проведення: урок – хімічний турнір.
Обладнання : телевізор, ноутбук, періодична система хімічних елементів
Д.І. Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активних металів, опорні схеми, картки-завдання.

Хід уроку.
І. Організаційний момент.
Доброго дня, я Вас вітаю на нашому турнірі у країні «Неорганії». Слайд №1 На турнірі присутні:
-           почесні гості, які отримали програму нашого турніру (гості отримують план змагань з підписом принцеси Ферумії);
-           принцеса «Неорганії» – Ферумія;
-           і я упорядник турніру (учитель).
      В країні «Неорганії» є Землі під назвою «Оксидія», «Кислотія», «Основія» і «Солія». Слайд №2  Всі бажаючи оселитися на цих «Землях» зайняли відповідні місця. Протягом турніру ви будете отримувати бали, а також додаткову нагороду – заохочувальні бали – «феруміки». Отже вітаю з початком турніру.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Для того, щоб почати змагання треба мати певні знання про «Землі» на яких ви бажаєте оселитися, тобто пройти кваліфікацію.

I етап. – кваліфікація ( світлофор). Питання для кожної групи, діти піднімають разом зелену картку, якщо згодні з вчителем та червону, якщо ні. Неправильні відповіді обговорюються. Якщо більшість відповідає правильно, то можна перейти до іншого етапу.
1.       За хімічними властивостями, оксиди поділяють на солетворні і несолетворні +
2.       При взаємодії негашеного вапна утворюється гашене вапно +
3.       При взаємодії силіцій діоксиду з водою утворюється силікатна кислота –
4.       Всі оксиди розчиняються у воді з утворенням основ –
5.       Всі неорганічні кислоти важче за воду +
6.       Сульфатна, нітратна, силікатна кислоти відносяться до оксигеновмісних кислот +
7.       Всі метали, які знаходяться в ряду активності металів витісняють водень –
8.       Їдкий натр та їдкий калі відноситься до розчинних основ – лугів +
9.       Купрум (II)гідроксид, Ферум(II) гідроксид – це амфотерні гідроксиди –
10.  Солі поділяють на середні та кислі +
11.  Натрій сульфат це сіль нітратної кислоти –

II етап. Презентація «Земель». Слайд №3 Після презентації кожна група повинна підготувати завдання для інших груп.
1.       Оксиди (презентація додається). Завдання: «Убери зайвого» - слайд презентації;
2.       Кислоти (презентація) . Завдання: Хрестики – нулики
а) виберіть метали, які витісняють атоми Гідрогену з кислот
Al
Cu
Hg
Pt
Zn
Ag
Pb
Au
Mg

б) з даного переліку кислот знайдіть оксигеновмісні кислоти Слайд №4
NaOH
CuO
H3PO4
HCl
HNO3
CaCO3
H2SO4
H2S
H2SO3

в) Слайд №5 з даного переліку речовин знайдіть ті, які взаємодіють з хлоридною кислотою (HCl)
NaOH
CuO
Cu
Fe2O3
HNO3
CaCO3
AgNO3
Mg
SO3

III етап. Основи (презентація додається); Гра – «Ау!!!» Слайд №6
Cu(OH)2→ CuO + ?
NaOH + HCl → ? + H2O
Ca(OH)2 + CO2 → CaCO3 + ?
IV етап. Солі (презентація додається). Завдання Слайд №7
Розселіть складні сполуки по поверхам : CO, NaCl, NaOH, CO2, H2SO4, HCl, NaHCO3, Ca(OH)2, KOH, HNO3, SiO2, H2O, BaSO4, Cu(OH)2, HNO3, H2S

I поверх оксиди

II поверх
Кислоти

III поверх
Основи

IV поверх
Солі


V етап. В нашій країні є низовини та височини. Пропонуємо скласти карту країни (графічний диктант) Слайд №8
1.       Оксиди – це речовини, що містять гідроксильну групу –
2.       Кислотним оксидам відповідають кислоти +
3.       Негашене вапно відноситься до основних оксидів +
4.       Індикатор лакмус змінює забарвлення в кислому середовищі з фіолетового на малиновий –
5.       Атоми Магнію, Алюмінію заміщують атоми Гідрогену в молекулах кислот +
6.       Алюміній гідроксид розкладається при нагріванні +
7.       До амфотерних основ відносяться гідроксиди активних металів – калію, натрію –
8.       Реакція нейтралізації – це взаємодія металу з кислотою –
9.       Унаслідок горіння сірки утворюється оксид +
10.  Натрій гідроген карбонат відноситься до кислих солей +
11.  Всі солі нітратної кислоти розчинні +
Отримана правильна карта: _∆∆_∆∆_ _ ∆∆∆


VI етап. “Темна конячка» Слайд №9
А
1.       Ця речовина змінює забарвлення індикатора фенолфталеїна з жовтого у рожевий і є розчином відповідного газу у воді (4 бали);
2.       ЇЇ застосовують для очищення поверхні металів від оксидів перед лудінням, нікелюванням (3 бали);
3.       Для якісного визначення цієї речовини використовують розчин аргентум нітрату (2 бали)
4.       Ця речовина входить до складу шлункового соку (1 бал);
Відповідь: Хлоридна кислота

Б
1.       За стандартних умов вони тверді речовини білого кольору, добре розчинні у воді, милкі на дотик (4 бали);
2.       Якщо вони потрапили на шкіру, спричиняють опіки (3 бали);
3.       Ці речовини змінюють забарвлення фенлфталеїна з прозорого на малиновий (2 бали);
4.       Їх сполуки складаються з атомів металу і гідроксильних груп (1 бал).
Відповідь: Розчинні у воді основи – луги.

VII Історичний етап (проводить принцеса Ферумія)
Що ви можете розказати про друзів принцеси Ферумії.
Все про кальцій карбонат (CaCO3), негашене вапно (CаO), сульфатну кислоту (H2SO4).
VIII. Підведення підсумків: підрахунки балів та феруміків. Учні, які отримують більше балів прийняти у світу принцеси та звільняються від інших випробувань.

VIII Етап. (Домашнє завдання) Другий тур змагань – практичний, отже підготуйтеся до практичної роботи №1. Творче завдання. Скласти схему генетичного зв’язку для Феруму, записати рівняння реакцій.

V. Турисько - краєзнавча робота http://avgustinovkavr.blogspot.com/p/blog-page_8191.html


          VІ. Участь у конкурсах та акціях http://ximbiolog.blogspot.com/p/blog-page_21.html




2 коментарі:

  1. Я хочу поділитися з усіма вами тут про те, як я отримую позику від пана Бенджаміна, який допомагає мені отримати кредит у розмірі 400 000,00 євро, щоб поліпшити свій бізнес. Це було легко і швидко, коли я звертався за кредитом, коли справи ставали грубими з мого бізнесу Містер Бенджамін надає мені кредит без зволікань. ось електронний лист / контакт Whatsapp містера Бенджаміна: +1 989-394-3740, lfdsloans@outlook.com /

    ВідповістиВидалити
  2. Я тут, щоб поділитися своїми свідченнями про те, що зробила для мене добра довірена кредитна компанія. Мене звати Нікіта Таня, росіянка, я прекрасна мати трьох дітей. Я втратила свої кошти, намагаючись отримати позику, мені і дітям було так важко, я пішла в Інтернет, щоб отримати допомогу в позиці. втратив до одного вірного дня, коли я зустрів цього свого друга, який нещодавно забезпечив позику у дуже чесного чоловіка, містера Бенджаміна. Вона познайомила мене з цим чесним офіцером з питань позик, містером Бенджаміном, який допоміг мені оформити позику протягом 5 робочих днів, і я назавжди буду вдячний містеру Бенджаміну за допомогу мені знову стати на ноги. Ви можете зв’язатися з містером Бенджаміном електронною поштою: 247officedept@gmail.com, вони не знають, що я роблю це для них, але я просто повинен це зробити, тому що там багато людей, які потребують допомоги у позиці, будь ласка, прийдіть до цього чесного чоловіка, і ти також можеш бути врятованим. WhatsApp: (+ 1 989-394-3740)

    ВідповістиВидалити